Wiadomości

Prawdopodobnie już dziś poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najprawdopodobniej dzisiaj poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Wstępnie Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w większości sejmików wojewódzkich. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, a na trzecim PSL. Frekwencja wyniosła ponad 51 proc.

Według sondażu Ipsos w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 32,3 proc., Koalicja Obywatelska – 24,7 proc., PSL – 16,6 proc., Kukiz’15 – 6,3 proc., Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc., SLD-Lewica Razem – 5,7 proc. W sztabie PiS w niedzielny wieczór zapanowała umiarkowana radość.

– Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży, jeżeli chodzi o przyszłość, a szczególnie, jeśli chodzi o wybory parlamentarne – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z wyniku zadowolona była także Koalicja Obywatelska, uzyskując niespełna 25-procentowe poparcie.

– To początek drogi. Zawsze mówiliśmy, że to będzie długi marsz – podkreślił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Dużą niespodzianką okazał się wynik, który uzyskał PSL – ponad 16,5 procent. Wszystko wskazuje na to, że partia będzie szukała sojuszników wśród PO i Nowoczesnej.

– Ja to mówiłem wprost od samego początku, że nie będzie takich koalicji, bo nie wchodzi się w koalicję z partią antysamorządową. Antysamorządową partią jest dzisiaj PiS. To jest partia, która niszczy polski samorząd – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

PiS także jest otwarte na tworzenie koalicji.

– Obóz Zjednoczonej Prawicy jest gotowy pracować w Polsce i dla Polski ze wszystkimi, którzy przyjmują jeden kurs i tym kursem jest po prostu Polska – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne. Informacje o cząstkowych wynikach będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW. Dziś na godzinę 15.00 zaplanowana jest konferencja PKW i Krajowego Biura Wyborczego dotycząca I tury wyborów samorządowych. Niewykluczone, że wówczas poznamy oficjalne wyniki.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!