Wiadomości

Praga: Picie piwa jako sposób na walkę ze… smogiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Źródłem największych zanieczyszczeń powietrza w stolicy Czech są od wielu lat spaliny produkowane przez samochody. Jak informuje portal iDnes.cz, prascy radni postanowili walczyć z tym problemem w nietypowy sposób: zachęcając mieszkańców Pragi do picia piwa.

– Szukaliśmy takiego sposobu, który zwróciłby uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza – poinformował koordynator projektu Lukas Eršil. W kampanię zaangażowany został jeden z browarów. Na billboardach, zawieszonych w całej Pradze, prażanie namawiani są, by pili piwo. Chodzi oto, by będąc pod wpływem alkoholu i nie chcąc łamać prawa, mieszkańcy Pragi poruszali się transportem publicznym pozostawiając swoje samochody.

Zaangażowany w kampanię jeden z browarów poinformował, że zasponsoruje nawet specjalne lodówki do biur, by pracownicy “zaczęli pić piwo już w pracy, a do domów wracali transportem publicznym”.

Czeska Praga wielokrotnie oskarżana była o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską. W 2015 organizacje pozarządowe wspólnie z mieszkańcami miasta wytoczyły miastu proces. Liczono, że sąd zmusi władze do podjęcia konkretnych kroków w walce o czyste powietrze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Czechy są drugim z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Według portalu iDnes.cz, Kampania, zachęcająca mieszkańców Pragi do picia piwa kosztowała blisko milion koron czeskich.

/polskieradio.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!