Wiadomości

Poznań: Kosmiczne filmy, zdjęcia i eksponaty na wystawie “Nie to niebo” w CK Zamek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią i kosmosem zobaczyć będzie można w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od soboty na wystawie “Nie to niebo”. Ekspozycja ma zachęcać do odkrywania wszechświata i jego tajemnic.

Eksponaty, archiwa i materiały wizualne udostępnione zostały przez Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak poinformowała w środę Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego uczelni odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć m.in. wyjątkowy, kosmiczny eksponat – niespodziankę.

Kuratorką jest Justyna Olszewska z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM. Przypomniała ona, że 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię.

“Coraz mniej jest na świecie miejsc, gdzie widok nocnego nieba pozostaje nienaruszony działalnością człowieka. Jednak gdy uda nam się już znaleźć z dala od świateł miast, możemy nacieszyć oczy projekcją rozgwieżdżonego nieba. Mrok nocnego sklepienia niebieskiego, rozświetlonego blaskiem Księżyca i miliardów gwiazd, wciąż pozostaje rzeczywistością tajemniczą” – podkreśliła.

Kuratorka wystawy przyznała, że ekspozycja ma ambicje inspirowania gości do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Organizatorzy wystawy przygotowali bogaty program edukacyjny. Prezentowana w Sali Wystaw CK Zamek ekspozycja będzie czynna do 2 lipca.

autor: Rafał Pogrzebny
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!