Wiadomości

Polacy zdecydowanie przeciwko decyzji Parlamentu Europejskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlament Europejski potwierdził w połowie lutego wcześniejszą decyzję instytucji unijnych o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Obostrzenia mają wejść w życie w 2035 roku. W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków, jak odnoszą się do tych zmian.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski 27 października 2022 roku zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. PE podjętą decyzję potwierdził w połowie lutego w głosowaniu plenarnym stosunkiem głosów 340 do 279. W styczniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny. Dodała przy tym, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej, co pokazuje skalę wyzwania dla kolejnych rządów.

Wirtualna Polska zapytała Polaków w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys, co sądzą o decyzji Wspólnoty w sprawie zakazu nowych samochodów spalinowych. Wyniki w tej sprawie są jednoznaczne. Na pytanie, “czy popiera Pan/i tę decyzję” aż 76 proc. odpowiedziało, że nie. 22,3 proc. badanych wskazało “raczej nie”, a 53,7 proc. “zdecydowanie nie”. Innego zdania jest ponad 15 proc. badanych, których ucieszyła decyzja PE. “Raczej tak” odpowiedziało 8,4 proc. pytanych, a 7 proc. wskazało “zdecydowanie tak”. 8,6 proc. respondentów nie miało w tej sprawie zdania.

Nieco inaczej rozkładają się wyniki, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyborców obozu rządzącego. Na “nie” wobec decyzji UE jest aż 84 proc. badanych, przy 5 proc. odpowiedzi “nie wiem”. W przypadku sympatyków partii opozycyjnych odpowiedzi na “nie” także jest zdecydowanie więcej – to aż 65 proc. wskazań. Opcję “nie wiem” wybrało 13 proc. ankietowanych.

/wp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!