Wiadomości

Pożar na terenie budowy wieżowca The Warsaw Hub

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ogień, który widoczny był z daleka, zajął najwyższe kondygnacje budynku. Nikt nie został poszkodowany. W budynku nie było ludzi, nikt nie ucierpiał pożarze.

– Trwa faza dogaszania ognia – poinformował Paweł Frątczak w TVP Info o godz. 1:40 w nocy.

– To już prawie koniec pożaru. Mamy na miejscu 120 strażaków. W tej chwili na miejscu obecny jest również komendant główny PSP i mazowiecki komendant PSP, którzy nadzorują akcję – zaznaczył rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że teraz strażacy będą prowadzić akcję dogaszania, a następnie dozorowania i sprawdzania tego miejsca. Może to potrwać od 8 do 12 godzin. Po dogaszaniu strażacy będą monitorowali pogorzelisko z użyciem kamer termowizyjnych.

Ogień pojawił się w piątek ok. 22:00. Pożar objął cztery najwyższe kondygnacje – od 23 do 26 piętra – budowanego wieżowca w kompleksie budynków The Warsaw Hub na Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Jak mówił w TVP Info ekspert Państwowej Straży Pożarnej gen. Ryszard Grosset, płonęły osłony ostatnich pięter, które chronią robotników przed wiatrem. Jak wskazywał, na górnych piętrach nie było żadnych sprzętów, które mogłyby się zapalić i powodować rozszerzenie pożaru.

Podkreślił, że ze względu na to, że budynek jest w budowie, nie ma w nim jeszcze zainstalowanych systemów przeciwpożarowych.

Na miejscu pracowało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej.

– Działania prowadzone są z zewnątrz i z wewnątrz budynku – mówił w TVP Info kpt. Mariusz Hantulski z warszawskiej Straży Pożarnej.

– Akcja gaśnicza jest bardzo trudna. Strażacy pracują w specjalnych maskach – relacjonowała reporterka TVP Info Monika Woźniak. Jak opisywała, woda do gaszenia ognia wpompowywana była przez specjalną pompę od środka budynku. Jako, że w budynku nie ma jeszcze klatki schodowej, strażacy pokonywali poszczególne pietra po drabinach. Wewnątrz budynku temperatura mogła dochodzić nawet do 1000 st. C. Jednocześnie na dole, wokół budynku strażacy cały czas dogaszali spadające z góry elementy.

Budowa kompleksu Warsaw Hub składająca się z trzech wież rozpoczęła się w 2016 roku. Miała zostać oddana do użytku pod koniec tego roku. Dwie z wież są już gotowe do oddania do użytku, trzecia z nich – wieża C znajdująca się najbliżej ul. Siennej – stanęła w nocy w ogniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!