Wiadomości

Biały Dom wycofuje się z 5-procentowych ceł na towary z Meksyku. Jest porozumienie w sprawie powstrzymania fali migrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone i Meksyk porozumiały się w piątek ws. zdecydowanych działań, jakie podejmie Meksyk, by powstrzymać napływ imigrantów do USA. W zamian za to Biały Dom zobowiązał się do nienakładania 5–proc. taryf celnych na towary z tego kraju.

O odstąpieniu od planu obłożenia od poniedziałku 5-procentowymi karnymi taryfami celnymi towarów z Meksyku o wartości ponad 350 mld dolarów USA poinformował prezydent Donald Trump, który napisał na Twitterze, że zawiesił bezterminowo decyzję o wprowadzeniu ceł w związku z osiągnięciem amerykańsko-meksykańskiego porozumienia ws. imigracji.

Jest to „porozumienie na piśmie” – podkreślił w swym tweecie Donald Trump. „Z swej strony Meksyk zobowiązał się do zdecydowanych kroków, które mają powstrzymać napływ migrantów przemierzających Meksyk, by dotrzeć do USA przez ich południową granicę” – wyjaśnił amerykański prezydent.

„Kroki te pozwolą zasadniczo zmniejszyć, a nawet wyeliminować, zjawisko nielegalnej imigracji z Meksyku do Stanów Zjednoczonych” – wskazał.

Trump zapowiedział, że szczegóły porozumienia zostaną wkrótce przedstawione przez Departament Stanu w osobnym komunikacie.

na wieść o podpisaniu umowy, że jest szczęśliwy, bo udało się uniknąć wprowadzenia 5–proc. taryf celnych USA na towary z Meksyku, co zapowiadał Biały Dom. – Udało się to osiągnąć dzięki poparciu wszystkich Meksykanów – zaznaczył.

Meksykański prezydent zapowiedział, że w sobotę uda się do Tijuany – miasta w północno–zachodnim Meksyku, w stanie Kalifornia Dolna, oddalonego 10 km od amerykańskiego San Diego – by tam o godz. 17 czasu miejscowego świętować podpisanie umowy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!