Wiadomości

Powstańców Warszawskich nie zaproszono na obchody rocznicy wyzwolenia obozu, w którym byli trzymani

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeden z największych obozów jenieckich w Niemczech w Sandbostel obchodzi w niedzielę 73 rocznicę wyzwolenia przez Amerykanów. Przez to miejsce przeszli internowani żołnierze z 55 krajów. Jesienią 1944 trafiło tu blisko 3 tysiące powstańców warszawskich. Niestety na niedzielne uroczystości polscy weterani nie zostali zaproszeni – informuje portal TVP Info.

Stalag XB w Sandbostel leży kilkadziesiąt kilometrów na północ od Bremy. Został założony jeszcze w latach 30. Trafiali tam początkowo ludzie uznawani za wrogów III Rzeszy. W 1939 obóz służył już jako stalag, w którym Niemcy najpierw uwięzili żołnierzy z kampanii wrześniowej.

W listopadzie 1944 roku wśród żołnierzy wielu narodowości, m.in. Rosjan, Francuzów, Belgów, Jugosłowian czy Włochów, jedną z najliczniejszych grup stanowili Polacy. W tym liczącą ok. 2.700 grupę AK-owców, wziętych do niewoli po Powstaniu Warszawskim.

73 lata po wyzwoleniu obozu na uroczystościach zabrakło oficjalnej delegacji polskich weteranów.

– Nie dostałem zaproszenia. Może o nas zapomnieli, choć to byłoby dziwne, bo wszyscy byliśmy dokładnie spisani i zarejestrowani w Szwajcarii – zastanawia się były żołnierz AK w rozmowie z portalem TVP Info.

Całość:
http://www.tvp.info/37013248/stalag-powstancow-warszawskich-obchody-wyzwolenia-bez-polski-weteranow

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!