Europa Wiadomości

Potomkowie gen. Franco zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka działania rządu hiszpańskiego ws. jego ekshumacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzieniknarodowy.pl potomkowie gen. Francisco Franco zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka działania rządu hiszpańskiego ws. ekshumacji i przeniesienia szczątków dyktatora z okazałego mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem w zeszłym roku.

Prawnicy reprezentujący wnuków Franco stwierdzili wczoraj, że rodzina uważa, że ​​rząd skutecznie „wywłaszczył” szczątki dyktatora w październiku ubiegłego roku, ponieważ teraz potrzebują oni pozwolenia na wizytę w jego nowym miejscu pochówku. Dodali, że ta decyzja była oparta na prawie, które jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i stanowi naruszenie praw rodziny.

Zgodnie z hiszpańskim prawem pamięci historycznej z 2007 r. rząd socjalistyczny ekshumował szczątki Franco i pochował je w małej rodzinnej krypcie na północ od stolicy. Franco został pochowany w mauzoleum wkrótce po swojej śmierci w 1975 roku.

Rząd argumentował, że nowoczesne państwo demokratyczne nie może mieć monumentalnego grobowca wywyższającego dyktatora. Decyzja miała być gestem wobec setek tysięcy ludzi, którzy zginęli w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-39, którą zwyciężyły siły nacjonalistów oraz wobec tych, którzy “cierpieli prześladowania pod rządami jego prawie czterdziestoletniego reżimu”.

Odwołanie przedstawione wczoraj kwestionuje również orzeczenia hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego popierających rząd.

Czy mają szanse w obliczu lewackich elit politycznych?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!