Polska Wiadomości

Poseł Robert Winnicki mocno o ustawie 447

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W żaden sposób wypowiedzi pana Pompeo i pani Mosbacher nie spotkały się ze zdecydowaną repliką ze strony polskiej. To przedłużające się milczenie jest bardzo niepokojące, ponieważ ono może wskazywać, że istnieje wola polityczna, żeby te roszczenia po prostu realizować – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy/Konfederacja).

Zdaniem polityka zachowanie polskich władz wobec amerykańskiej ustawy 447 jest „zdumiewające”. Tymczasem – jak twierdzi Robert Winnicki – mamy do czynienia z poważnym niebezpieczeństwem dla interesów naszego kraju. Chodzi bowiem o miliardy dolarów „nienależnych odszkodowań, roszczeń, które środowiska żydowskie w USA wysuwają pod adresem Polski”.

– Potrzeba tutaj stanowczych działań, potrzeba było tych działań już na etapie, kiedy ta ustawa była procedowana w Kongresie. Nie było takich działań – dodaje poseł zauważając, że brak działań ze strony polskich władz budzi niepokój.

Lider Ruchu Narodowego nie podziela także stanowiska części polityków rządu, którzy uspokajają opinię publiczną twierdzeniami, że ustawa 447 nie pociągnie za sobą skutków prawnych. – Niestety na arenie międzynarodowej najczęściej dzieje się tak, że wygrywa nie prawo, a siła politycznego nacisku – uważa Winnicki. Co więc robić w sprawie wspieranych przez amerykańskie władze roszczeń niektórych organizacji diaspory żydowskiej? Poseł wskazuje na 3 elementy strategii, jaką powinno stosować państwo polskie.

Niestety, na zastosowanie pierwszego z nich jest już za późno, gdyż – zdaniem Roberta Winnickiego – polska dyplomacja powinna zwalczać kontrowersyjną ustawę w trakcie procedowania jej w Kongresie USA. Teraz natomiast należy podjąć „ofensywę na polu historycznym, dlatego że oskarżanie Polski i Polaków o współudział w Holokauście współbrzmi z tymi roszczeniami” – uważa poseł, wskazując na konieczność tworzenia filmów i spotów prezentujących historię naszego kraju. Takie materiały jednak nie powstają. Trzecią sprawą jest natomiast wyraźne i konsekwentne podkreślanie, „że Polska ma tę sprawę już dawno uregulowaną i że temat jest absolutnie zamknięty”.

Poseł Winnicki docenił działania Polonii amerykańskiej, która dla ochrony Polski przed ustawą 447 zrobiła więcej niż rząd i dyplomacja. W kraju trwa natomiast akcja Stowarzyszenia Marsz Niepodległości pod hasłem „NIE dla roszczeń”. Czy jednak te działania odniosą skutek?

9 listopada Departament Stanu USA ma przygotować raport dotyczący postępów w restytucji mienia żydowskiego. Zdaniem posła Roberta Winnickiego po tym dniu naciski na Polskę mogą zostać zintensyfikowane. Dlatego też już dziś należy podjąć działania chroniące kraj przed groźnymi skutkami amerykańskiej ustawy. – Problem z tą ustawą jest taki, że ona zakłada, iż zainteresowani pozyskiwaniem majątku, czyli organizacje żydowskie, będą jednocześnie sędziami we własnej sprawie tzn. będą współpracować z Departamentem Stanu w określaniu, jaki majątek jest należny – dodaje poseł, tłumacząc zagrożenie płynące z ustawy 447.

Zgadzacie się z posłem Winnickim? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!