Wiadomości

Poseł PiS zrzekł się mandatu. Zastąpi go brat wicepremiera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poseł PiS Jerzy Bielecki złożył mandat. Jego miejsce ma zająć radny sejmiku województwa lubelskiego Leszek Kowalczyk.

Przy nazwisku Bieleckiego na stronie Sejmu widnieje informacja, że jego mandat wygasł 24 listopada. Zgodnie z wynikami wyborów parlamentarnych jego miejsce powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka. Ten ogłosił jednak, że nie obejmie mandatu posła i pozostanie na swoim stanowisku.

Na zwołanej w poniedziałek wieczorem konferencji prasowej Sprawka poinformował, że zrzeka się przysługującego mu pierwszeństwa do mandatu okręgu wyborczego nr 6 na rzecz kandydata z listy kandydatów na posłów nr 2 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów.

– Podejmując tę decyzję, kierowałem się odpowiedzialnością wynikającą z zakresu i dynamiki sytuacji kryzysowej na terenie województwa lubelskiego – powiedział.

Podkreślił, że chodzi w szczególności o “wielorakość działań w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy, zwalczania skutków wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz przeciwdziałania skutkom ewentualnych innych zdarzeń bezpośrednio oddziałujących na województwo lubelski i jego mieszkańców”.

Sprawka wskazał także na skomplikowaną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, realizację wielu przedsięwzięć na rzecz mieszkańców regionu związanych z łagodzeniem skutków inflacji i zaburzeń gospodarczych wywołanych między innymi wojną na Ukrainie i pandemią COVID-19.

W tej sytuacji kolejną uprawniona osobą do objęcia mandatu z listy PiS jest radny sejmiku województwa lubelskiego Leszek Kowalczyk. Onet podał, że Kowalczyk, prywatnie brat wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, potwierdził w rozmowie, że “przyjmuje mandat” po Bieleckim. Według portalu we wtorek ma rozpocząć szkolenie, które ma go przygotować do zasiadania w Sejmie.

Z nieoficjalnych doniesień prasowych wynika, że Jerzy Bielecki ma objąć posadę w jednej ze spółek Skarbu Państwa.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!