Wiadomości

Koniec z małpią ospą? Nazwę uznano za… rasistowską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koniec z małpią ospą. Nie chodzi jednak o to, że wynaleziono cudowny lek czy szczepionkę, dzięki której choroba zniknie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca.

„Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie »małpia ospa« zostanie wycofane” – poinformowała w opublikowanym oświadczeniu WHO.

– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie – powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa „mpox” lub „Mpox”, zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia. WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na „mpox” po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!