Wiadomości

Poseł Mularczyk skrytykował wypowiedź ministra Czaputowicza na temat reparacji wojennych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecka prasa z satysfakcją odnotowała wypowiedź ministra spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza w przeddzień jego pierwszej wizyty w Berlinie, że kwestia reparacji wojennych nie może obciążać relacji polsko-niemieckich.

„Reparacje wojenne nie są problemem” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, dodając, że szef polskiej dyplomacji nie zamierza podczas wizyty w Berlinie poruszać tego tematu. „W relacjach między naszymi rządami temat ten nie istnieje”, cytuje ministra „FAZ”.

Relacjonując spotkanie szefa polskiej dyplomacji z niemieckimi dziennikarzami, korespondent „FAZ” zwraca uwagę na jego wyjaśnienia, że debata o reparacjach jest „wewnętrzną dyskusją” w Polsce, ponieważ wielu ludzi, którzy przeżyli niemiecką okupację, uważa się ciągle jeszcze za poszkodowanych.

Wewnętrzna debata jest „konieczna” i może być „bardzo pożyteczna”, jeżeli dojdzie do dialogu ze stroną niemiecką, powiedział według „FAZ” Czaputowicz. Problem niemieckich reparacji po wojnie nie został rozwiązany w sposób sprawiedliwy, jednak „obecnie nie jest problemem stosunków dwustronnych”.

Sprawę podejścia Czaputowicza do reparacji stawia na pierwszym miejscu także dziennik „Die Welt”. „Reparacje? Dla nowego ministra spraw zagranicznych nie jest to temat”, pisze Gerhard Gnauck.

„Świeżo nominowany szef dyplomacji Czaputowicz ma do spełnienia trudną misję – ma poprawić zakłócone relacje z Niemcami. Dlatego postępuje w niektórych sprawach całkiem inaczej niż jego poprzednik”, czytamy w “Die Welt”.

Do sprawy odniósł się poseł Arkadiusz Mularczyk, który pilotuje temat reperacji wojennych od Niemiec i który w kwerendę dokumentów włożył wiele pracy:

„To nie zależy od decyzji min. Czaputowicza, kiedy sprawa reparacji za II wojnę światową stanie na agendzie międzyrządowej. Jego wypowiedzi oceniam, jako szkodliwe” – stwierdził poseł Mularczyk.

/dw.com, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!