Wiadomości

Poseł mniejszości niemieckiej twierdzi, że „reparacje to temat zamknięty”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Uważam, że temat reparacji jest tematem zamkniętym – stwierdził w rozmowie na antenie RMF FM przedstawiciel mniejszości niemieckiej poseł Ryszard Galla.

Polityk mniejszości niemieckiej zapytany o to, dlaczego nie głosował ws. uchwały sejmowej w sprawie reparacji odparł, że „jest to pewna niezręczność”.

– Zagłosowałbym przeciw, byłbym od razu wyzwany jako Niemiec (…). Sumienie mówiło mi: nie powinieneś zagłosować za. Ja uważam, że jest na pewno temat, który powinien być podjęty i to natychmiast przez obie strony – polską i niemiecką – powiedział Galla. – Ja uczestniczyłem w spotkaniu prezydentów – Dudy i Steinmeiera, który powiedział: panie prezydencie, jeśli jest temat – siadamy to stołu i rozmawiamy – dodał.

Prowadzący program dopytywał, czy Polska powinna ubiegać się o jakąś formę odszkodowania: – Myślę, że tak – mówimy o odszkodowaniu. Uważam, że obie strony powinny usiąść do stołu. – To ważne określenie: reparacje i odszkodowania, jak bym to jednak oddzielił. Nie będę tutaj oryginalny i powiem to, co mówią fachowcy: temat reparacji jest zamknięty – powiedział Ryszard Galla.

Na słowa dziennikarza o tym, że poseł Galla mówi raczej jak „niemieccy fachowcy”, ten jednak zaprotestował. – No nie, przepraszam, poseł (Paweł) Kowal jest reprezentantem Niemiec czy jednak jest polskim parlamentarzystą? – zapytał.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!