Wiadomości

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zdecydował: Wybory parlamentarne muszą zostać powtórzone

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Takie coś w historii Berlina zdarza się o raz pierwszy – wybory do regionalnego parlamentu muszą zostać powtórzone. Kilka miesięcy temu stwierdzili tak stołeczni prawnicy, ale ostateczną decyzję w tej sprawie miał podjąć Federalny Trybunał Konstytucyjny. We wtorek potwierdził, że we wrześniu 2021 roku doszło w lokalach wyborczych do licznych nieprawidłowości.

Półtora roku temu w lokalach wyborczych zapanował chaos, wiele głosów trafiło do niewłaściwych okręgów. W dzielnicy Friedrichshain karty do głosowania zostały najpierw unieważnione, a potem ponownie wydobyte z kosza. Berlińczycy wybierali wtedy nie tylko członków Izby Deputowanych, ale też posłów Bundestagu. Nieprawidłowości w stolicy były na tyle poważne, że mogły mieć wpływ na jego kształt.

Powtórzone wybory odbędą się 12 lutego. W całości powtórzone muszą zostać wybory do Izby Deputowanych i 12 rad dzielnic. Taką decyzję podjął jesienią ubiegłego roku Krajowy Trybunał Konstytucyjny w Berlinie. Plebiscyt musiał zostać rozpisany do trzech miesięcy od wydania postanowienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!