Wiadomości

Poseł Lewicy otwarcie przeciw niepodległości Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niech premier Morawiecki wycofa wniosek z Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, czy państwo polskie ma wyższość swojego prawa nad unijnym – mówi poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

O tym, że Polska może nie otrzymać środków z funduszu przeznaczonego na odbudowę gospodarek po epidemii koronawirusa, jeśli Polacy będą się upierać, iż chcą niepodległości, mówił niedawno komisarz UE Paolo Gentiloni. Od razu rozległy się w Polsce głosy, że dla kasy warto wyrzec się suwerenności.

– Niech premier Morawiecki wycofa wniosek z Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie tego, czy państwo polskie ma wyższość swojego prawa nad unijnym i sprawa zamknięta, pieniądze są dla milionów Polaków i w portfela każdego – na antenie Radia Zet poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Pod koniec marca premier Morawiecki złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. zbadania kwestii wyższości konstytucji nad prawem unijnym. To odpowiedź na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł na początku marca, że “kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.

Na mocy ustawy z 26 kwietnia 2019 roku sędziom nie przysługuje odwołanie, a trwające już postępowania odwoławcze zostały umorzone. Pytanie NSA do TSUE dotyczyło tego, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się od uchwały nowej KRS jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. “W przypadku potwierdzenia naruszenia zasada pierwszeństwa prawa Unii nakłada na sąd krajowy obowiązek odstąpienia od zastosowania się do takich zmian” – dodano.

31 sierpnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił przerwę w rozpatrzeniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do 22 września.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!