Europa Wiadomości

Portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeprowadzanie eutanazji nie jest niezgodne z prawem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal medianarodowe.com portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał, że przyjęta 29 stycznia przez parlament tego kraju ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Przepisy zaskarżył wcześniej prezydent Portugalii.

Prezydent Portugalii zarzucił przyjętym przez parlament przepisom, że nie wskazały szczegółowych procedur dotyczących poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie dały zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii. Według ustawy, eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niezbędne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Jak relacjonuje portal usnews.com, portugalski TK wskazał, że ustawa jest nieprecyzyjna w określaniu okoliczności, w których te procedury mogą mieć miejsce. Decyzja zapadła w stosunku głosów 7 do 5. Według Trybunału, przepisy dotyczące tego, kiedy eutanazja może mieć miejsce, muszą być „jasne, precyzyjne, jasno przewidziane i możliwe do kontrolowania”.

Z kolei cytowany przez portal niedziela.pl sędzia TK Pedro Machete stwierdził, że uchwalona przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa stoi głównie w sprzeczności z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia. Dodał, że ustawa w trzech innych miejscach swoich postanowień również koliduje z konstytucją.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!