Wiadomości

Ponad połowa obywateli Hiszpanii chce powrotu króla Juana Carlosa Burbona do kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad połowa mieszkańców Hiszpanii chciałaby powrotu do kraju byłego króla Juana Carlosa Burbona – wynika z sondażu opublikowanego przez madrycki dziennik „La Razon”. Król wyjechał potajemnie rok temu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W ankiecie ośrodka badawczego NC Raport 57,6 proc. obywateli wskazuje, że po blisko rocznej emigracji Juan Carlos powinien powrócić do kraju. Przeciwnego zdania jest 32,5 proc. ankietowanych. Z sondażu wynika również, że ponad 53,3 proc. Hiszpanów uważa, iż wyjazd Juana Carlosa miał związek z kampanią przeciwko niemu przygotowaną przez partie lewicy. Odmiennego zdania jest 44,3 proc. obywateli.

Juan Carlos Burbon, który w 2014 r. abdykował na rzecz swego syna Filipa VI, wyjechał potajemnie z Hiszpanii na początku sierpnia 2020 r., udając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W krótkim liście skierowanym do Filipa VI były monarcha napisał przed wyjazdem, że udaje się na emigrację, aby „ułatwić” synowi sprawowanie urzędu głowy państwa. Przypomniał o „reperkusjach publicznych”, nawiązując do zarzutów korupcyjnych wobec niego samego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!