Europa Wiadomości

Ponad połowa Francuzów uważa, że Zgromadzenie Narodowe Marine Le Pen przejmie władzę w kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl większość Francuzów (56%) uważa, że Zgromadzenie Narodowe (Rassemblement National) wcześniej lub później sięgnie po władzę , chociaż mniejszość popiera jego program lub kandydaturę Marine Le Pen w wyborach prezydenckich w 2022 r. Według badań, większość respondentów byłaby niezadowolona, gdyby RN zarządzał ich gminą.

Odsetek Francuzów, którzy uważają, że RN może dojść do władzy, wzrósł o 9 punktów procentowych w ciągu roku, pokazuje sondaż Kantar Sofres-onepoint dla “Le Monde” i France Info, opublikowany w piątek. Przybyło o 15 punktów wśród zwolenników lewicy (57%) i 9 punktów wśród zwolenników centroprawicowej partii Republikanie (61%). Wzrost o 5 punktów jest też wśród wyborców samego RN (89%) i o 2 punkty wśród fanów proprezydenckiego LREM (43%).

RN jest również mniej postrzegane jako zagrożenie dla demokracji we Francji (51%, spadek o 4 punkty). Poparcie dla partii wśród wyborców określono jako stabilne na poziomie 26%.

Ponadto prawie połowa Francuzów nie chce, aby szefowa ugrupowania Marine Le Pen była kandydatką na prezydenta w 2022 r. (49%, -3 punkty), podczas gdy trochę więcej niż jedna trzecia życzy sobie tego (35%, +2 punkty).

Francuzi sądzący, że Le Pen „rozumie ich codzienne problemy” pozostają w mniejszości (39%, -6 punktów) zamiast 49% w 2017 r. Za to 22% (+3 punkty) sądzi, że byłaby dobrym prezydentem Republiki, wobec 19% w 2019 r.

Tylko 23% Francuzów uważa, że ​​listy RN i Republikanów powinny „sprzymierzyć się lub połączyć” w drugiej rundzie. Z drugiej strony 56% sympatyków RN i 40% LR popiera ten rodzaj sojuszu.

Badanie przeprowadzono od 27 lutego do 2 marca 2020 r. wśród 1000 osób, z którymi przeprowadzono wywiad osobiście w internecie.

Miejmy nadzieję, że tak będzie…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!