Wiadomości

Ponad 60 ochotników 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę wojskową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 60 ochotników 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę wojskową. Wśród nich było kilkanaście kobiet. Uroczystość odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

To pierwsza w 2019 roku przysięga w łódzkiej brygadzie. Nowi żołnierze zasilą 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu.

Ochotnicy przeszli wcześniej 16-dniowe szkolenie podstawowe, m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Odpowiedzialny za kontakty z mediami mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślił, że osoby wstępujące do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) są w różnym wieku, mają różne historie i wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich jedno – „wiara w te same wartości, z których najważniejszą jest patriotyzm”.

W trakcie uroczystości zastępca dowódcy WOT gen. bryg. Artur Dębczak odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowany do składających przysięgę. Minister zwrócił w nim m.in. uwagę, że sobotnia uroczystość odbywa się w marcu, miesiącu, w którym upamiętnia się wydarzenia istotne dla polskiego wojska – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i 20-lecie wstąpienia Polski do NATO.

Szef resortu podkreślił, że 9 Brygadzie OT patronuje gen. bryg. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc. Przypomniał, że to postać niezwykle zasłużona w walce z nazistowskimi Niemcami i komunistycznymi siłami bezpieczeństwa.

„Kultywowanie pamięci jego oraz innych niezłomnych to jednocześnie zaszczyt i zobowiązanie. Jestem pewien, że wywiążecie się z niego doskonale” – napisał minister.

Odniósł się on również do członkostwa Polski w NATO. Według niego przyniosło ono modernizację techniczną i organizacyjną polskich sił zbrojnych.

„Otrzymujemy pomoc sojuszników przejawiającą się m.in. ich obecnością wojskową na terytorium Polski. Sami również wspieramy naszych partnerów biorąc udział w misjach poza granicami kraju. Wszystko to przekłada się na bezpieczeństwo Polski” – napisał.

Zwrócił uwagę, że formowanie WOT jest projektem, który ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Podziękował wszystkim o wstąpieniu do 9 Brygady OT.

Również szef 9 Łódzkiej Brygady OT płk. Paweł Wiktorowicz podziękował ochotnikom za trud i wysiłek podczas intensywnego szkolenia, którego zwieńczeniem jest przysięga wojskowa. Jak mówił, przysięga wojskowa to nie tylko jeden z najważniejszych dni w życiu żołnierza.

„To akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego” – powiedział.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Była też możliwość porozmawiania o służbie w WOT oraz skosztowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Jak poinformował mjr Rubajczyk, następna przysięga odbędzie się w sobotę 13 kwietnia i połączona będzie z obchodzonym po raz pierwszy świętem 9. Łódzkiej Brygady OT.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, „Warszyc”, działa na terenie województwa łódzkiego. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!