Wiadomości

Ponad 400 ochotników WOT zostanie zaprzysiężonych w ten weekend

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!” – ponad czterystu ochotników złoży w ten weekend przysięgę wojskową w dziewięciu brygadach OT. Żołnierze WOT od 17 października 2020 r. przeszli na kryzysowy model funkcjonowania, jednak nadal prowadzona jest rekrutacja i podstawowe szkolenie kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Etap ten kończy się przysięgą wojskową.

„Przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – te słowa wybrzmią w dniach 27 i 28 marca w dziewięciu brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa, to kilka prostych, a zarazem uroczystych słów, które wiążą  ochotnika ze służbą wojskową. W polskim ceremoniale wojskowym jest formą bardzo uroczystą. Stanowi akt lojalności żołnierza wobec kraju i sił zbrojnych. W Wojskach Obrony Terytorialnej przysięgę składają żołnierze, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, szesnastodniowe. Żołnierze, którzy wstąpili w szeregi WOT z innych rodzajów sił zbrojnych, lub z rezerwy i składali już przysięgę, przechodzą jedynie ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, wdrażające w funkcjonowanie w WOT.

Wszystkie zaprzysiężenia odbędą się w reżimie sanitarnym, na terenie jednostek wojskowych, bez udziału gości.

Infografika - przysięgi żołnierzy WOT 27-28 marca 2021

Sobota 27 marca:

1 PODLASKA BRYGADA OT, Białystok w jednostce wojskowej WOT, godz. 11.00

43 żołnierzy złoży uroczystą przysięgę, będzie to druga przysięga w tym roku. Zaprzysiężonych zostanie ponad 40 ochotników, w tym 10 kobiet. Średnia wieku kandydatów wynosi 29 lat. Wśród kandydatów są uczniowie, studenci, nauczyciel, urzędnik, honorowi krwiodawcy oraz zwyciężczyni sztafety maratońskiej. Ponadto do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło 25 żołnierzy rezerwy, którzy kończą szkolenie wyrównawcze.

8 KUJAWSKO-POMORSKA BRYGADA OT, Inowrocław w jednostce wojskowej 82 blp, godz. 11.00.  

Przysięgę wojskową złoży 42 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym 15 kobiet oraz 27 mężczyzn. Wśród nich znajdują się m.in. listonosz, ratownik WOPR, murarz, mechanik samochodowy czy ślusarz. Poziom wykształcenia przyszłych żołnierzy wygląda następująco: wyższe 13 osób, średnie 13, techniczne 7, gimnazjalne 8
i zawodowe 1 osoba.
Osiągnięcia jakimi mogą pochwalić się przyszli żołnierze WOT to: II miejsce na Mistrzostwach Polski w Karate, Mistrzostwo Polski (kat. juniorów) w wioślarstwie, III miejsce w Pucharze Polski w boksie oraz wicemistrzostwo Polski w koszykówce kobiet. Są to ludzie o różnorodnych zainteresowaniach od gotowania przez fotografię, mitologię skandynawską, motoryzację po hodowlę psów rasowych. Większość z nich prowadzi zwyczajne życie, pracując, prowadząc dom i wychowując dzieci.

12 WIELKOPOLSKA BRYGADA OT, Leszno na placu koszar, godz. 10.00

Słowa roty wypowie 52 rekrutów, wśród nich 11 kobiet. Na służbę zdecydowali się ojciec, żołnierz który powrócił do wojska i jego syn po szkoleniu podstawowym, księgowa, nauczycielka, instruktor karate, tokarz, fryzjer i uczniowie.

 

Niedziela 28 marca:

2 LUBELSKA BRYGADA OT, na terenie jednostki wojskowej WOT, g. 13.00

Jest to 32. przysięga w historii Lubelskiej Brygady OT, 3 przysięga w tym roku. Dla 73 ochotników z regionu, którzy podjęli decyzję, aby wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej i służyć swojej małej ojczyźnie oraz lokalnej społeczności, będzie to ważny dzień. W gronie tym jest aż 19 kobiet.

Ochotnicy, którzy dziś wstąpili w szeregi 2 LBOT reprezentują różne miejscowości z województwa lubelskiego. Są wśród nich przede wszystkim osoby młode, – 29 uczniów i studentów, 3 nauczycieli oraz przedstawiciele różnych zawodów, jak fizjoterapeuta, opiekun medyczny, urzędnicy.

7 POMORSKA BRYGADA OT, na terenie jednostki wojskowej WOT w Słupsku, g. 10.00

Przysięgę składa 38 żołnierzy w tym 6 kobiet. To już trzecia tegoroczna przysięga pomorskich terytorialsów, jednak pierwsza, która odbywa się w mieście nad Słupią. Żołnierze, którzy złożą żołnierskie przyrzeczenie rozpoczną służbę w batalionach lekkiej piechoty podległych 7 PBOT: 71 blp w Malborku oraz 73 blp w Słupsku.

10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA OT, Kielce, teren jednostki Wojskowej na Bukówce, godz. 12.00

Wśród przysięgających 85 żołnierzy, będzie 27 kobiet. Trener personalny sędzia judo bokser, leśniczy, pielęgniarki, pedagodzy, operator sprzętu ciężkiego oraz pracownicy administracji samorządowej do przysięgających dołączy 51 żołnierzy rezerwy którzy kończą szkolenie wyrównawcze.

11 MAŁOPOLSKA BRYGDA OT, Kraków, teren jednostki wojskowej w Rząsce, godz. 11.00,

Przysięgać będzie 35 ochotników w tym 5 kobiet. Wśród kandydatów są między innymi administratywista, technik weterynarii, animator kultury, geodeta oraz prawnik. Ponadto 18 osób ukończyło szkolenie wyrównawcze.

14 ZACHODNIOPOMORSKA OT, Szczecin – teren jednostki wojskowej Podjuchy, godz. 10.00 

W brygadzie Zachodniopomorskiej przysięgę złoży 30 żołnierzy.

16 DOLNOŚLĄSKA BRYGADA OT, Wrocław teren jednostki wojskowej WOT, godz. 11.00

Jest to pierwsza przysięga 27 ochotników, którzy szkolenie podstawowe szesnastodniowe realizowali w trybie weekendowym. Wśród składających przysięgę znalazło się 10 kobiet. Ochotnicy to programiści, nauczycielki, księgowa oraz pracownicy resortu obrony narodowej.

*****

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 28 tys żołnierzy, z tego ponad 24 tys stanowią ochotnicy. Formacja aktywnie wspiera walkę państwa z panemią koronawirusa. Każdego dnia nawet sześć tysięcy żołnierzy WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspiera szpitale i placówki medyczne, pobiera wymazy, wspiera szczepienia, wspiera seniorów oraz kombatatntów, organizacje pozarządowe oraz samorządy.

Zespół prasowy Dowództwa WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!