Wiadomości

Ponad 20 tys. przyłbic medycznych powstało w krakowskiej AGH

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji w 70 miastach – takim wynikiem kończy się akcja „Przyłbica dla Medyka AGH” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„Niesamowite wydarzenie, niesamowita spontaniczna akcja, w której brało udział tak wielu studentów i pracowników” – powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka w nagraniu, które uczelnia udostępniła w poniedziałek w internecie.

Rektor poinformował, że w czasie epidemii ponad 100 studentów i pracowników uczelni, przy wsparciu osób z zewnątrz (chodzi głównie o drukowanie przyłbic drukarkami 3D), wyprodukowali ponad 20 tys. przyłbic ochronnych, które zostały dostarczone do 207 instytucji w 72 miastach Polski południowej. Najwięcej sztuk do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (ok. 2,4 tys. sztuk) i do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera (prawie 1,3 tys. sztuk).

Pracownicy i studenci AGH zaopatrzyli także m.in. centrum krwiodawstwa, Centrum Onkologii, domy pomocy społecznej, Polski Czerwony Krzyż, Caritas, przychodnie rejonowe, pogotowia, sanepidy i ochotnicze straże pożarne.

W ramach produkcji przyłbic na terenie AGH zostały uruchomione 43 drukarki 3D. Ponad 100 osób prywatnych dołączyło do akcji “Przyłbica w koronie”. Dzięki zaangażowaniu dodatkowych osób i blisko 30 firm udało się pozyskać elementy niezbędne do montażu. Druk i montaż przyłbic odbywały się w trybie zmiennym, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa.

Jednocześnie grupa z AGH drukuje adaptery do masek pełnotwarzowych. Dzięki tym dodatkowym elementom maski mogą być wyposażone w filtry antywirusowe i służyć jako wysoce skuteczny sprzęt ochronny dla personelu medycznego. Krakowskie pogotowie otrzyma łącznie 250 tego rodzaju masek.

Wolontariusze z AGH zakończyli już produkcję przyłbic, są jednak gotowi wznowić produkcję i wesprzeć pracowników służby zdrowia.

Akcję „Przyłbica dla Medyka AGH” wciąż można wspomóc w ramach internetowej zbiórki. Zgromadzone fundusze przeznaczane są m.in. na materiał do drukarek 3D oraz niezbędne do pracy środki bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie zbiórki:
https://zrzutka.pl/e587rk

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Beata Kołodziej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!