Wiadomości

Ponad 130 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś przysięgę na Mazowszu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

133 ochotników przeszkolonych w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie złożyło w niedzielę przysięgę. Zasilą oni bataliony w Siedlcach, Ciechanowie, Komorowie i Zegrzu Południowym.

Podczas uroczystości, która odbyła się w ciechanowskich koszarach dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski powiedział do żołnierzy, że przysięga jest powodem do dumy.

„By nosić mundur trzeba go kochać i szanować” – zaznaczył płk Wasielewski.

„Swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju. Od dziś będziecie mieć realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa Polski” – mówił do żołnierzy płk Wasielewski.

Dodał, że szkolenie, które właśnie zakończyli, jest początkiem całego cyklu szkoleniowego, który potrwa trzy lata.

W rozmowie z PAP płk Andrzej Wasielewski powiedział, że obecnie rozwinięte są już wszystkie cztery bataliony działające w ramach 5MBOT.

„Aktualnie mamy ukompletowanie na poziomie 50-70 proc. Dlatego przed nami jeszcze długa droga przy naborze” – przyznał płk Wasielewski.

Jednocześnie dowódca powiedział, że nie ma obaw związanych z brakiem ochotników do służby – nie mamy żadnych problemów w naborze żołnierzy.

„Jest wielu chętnych z rejonu Warszawy, z Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Zegrza. Podstawowe kryterium dla młodych ludzi, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, to łatwość dojazdu do jednostki na szkolenie” – powiedział płk Wasielewski.

Najbardziej rozwiniętym pod względem wyposażenia w sprzęt i ukompletowanie jest 53. Batalion Lekkiej Piechoty w Siedlcach, który w tym roku wszedł w etap szkoleń specjalistycznych. W siedleckim batalionie służy blisko pół tysiąca żołnierzy.

W działającym od kwietnia br. 54. Batalionie Lekkiej Piechoty w Zegrzu Południowym służy obecnie niespełna 200 żołnierzy. Zdaniem Wasielewskiego „terytorialsi” z Zegrza mają na tle całej brygady najlepsze warunki szkoleniowe – „mamy na miejscu wszystkie możliwości szkoleniowe – korzystamy z placu ćwiczeń w Skubiance i strzelnicy w Kątach Węgierskich” – tłumaczył płk Wasielewski. Dowódca przyznał, że w planach WOT jest także budowa strzelnicy w Komorowie, gdzie działa 52. Batalion Lekkiej Piechoty.

5 Mrazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działa od dwóch lat. Powstała w ramach drugiego etapu formowania WOT. Patronem brygady jest st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps „Rój”. Jest jedną z dwóch brygad OT na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie w jej szeregach służy 1,8 tys. żołnierzy OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!