Wiadomości

Pompeo wezwał polskie władze do uczynienia postępów ws. “restytucji mienia utraconego w Holokauście”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, w ramach dwustronnej wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w naszym kraju. Związana jest ona z organizacją konferencji bliskowschodniej w stolicy Polski. Polska Agencja Prasowa w wydanym komunikacie pominęła jednak rzecz, która z punku widzenia polskich interesów jest najważniejsza.

W relacji medialnej (w tym przygotowanej przez PAP), jak zauważa portal wpolityce.pl, można było przeczytać:

„Chcemy również rozwiązać sprawy z przeszłości, tego co wydarzyło się w czasie Holokaustu. Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną niezłomnego ducha polskiego” – oświadczył amerykański sekretarz stanu. Przypomniał, że niedawno w USA zmarł Frank Blaichman – „jeden z żydowskich partyzantów, którzy ryzykowali życiem przeciwstawiając się nazistowskiej machinie wojennej”.

„Jego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha o oddania amerykańskim ideałom, które mówią, że każdy, kto przykłada się do pracy może osiągnąć swój cel” – powiedział Pompeo.

Pominięto jednak fragment o wiele istotniejszy:

We also appreciate the importance of resolving outstanding issues of the past, and I urge my Polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era.

Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam/namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu.

Zbiegło się to z informacją, iż Amerykanie zamierzają zwiększyć swą obecność wojskową w Polsce. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, czyich interesów wojska te będą tu strzegły i jakie będzie to miało długofalowe skutki dla Polski…

Czytaj też:

Mosbacher: USA rozmieszczą więcej wojsk w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!