Wiadomości

Pomnik prof. Jana Szyszki oblany czerwoną farbą: „Efekty działań barbarzyńców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki w Jarocinie. Sprawą zajmuje się policja.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę w Parku Szubianki w Jarocinie, w Wielkopolsce. Odsłonięty pod koniec czerwca monument został oblany czerwoną farbą. Jak informuje serwis jarocinska.pl zajście miał zauważyć na monitoringu oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. St. asp. Agnieszka Zaworska z tamtejszej policji przekazała, że funkcjonariusze zabezpieczą nagrania z kamery monitoringu, a postępowanie jest prowadzone pod kątem art. 261 kodeksu karnego, dotyczącego znieważenia pomnika.

Zdjęcia zdewastowanego pomnika opublikował na Twitterze wiceminister środowiska i klimatu Edward Siarka. „Efekty działań barbarzyńców, którzy zniszczyli pomnik profesora Jana Szyszko!! Brak tolerancji i wiedzy prowadzi do takich aktów wandalizmu. Sprawca musi ponieść karę!” – napisał polityk Solidarnej Polski.

Prof. Jan Szyszko był nauczycielem akademickim i autorem prac naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. W 1991 r. wstąpił do Porozumienia Centrum, czyli pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego, a od 2001 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie zasiadał od 2005 r. Przez wiele lat zajmował też stanowiska ministerialne. W latach 1997–1999 pełni funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005-2007 r. i 2015-2018 był ministrem środowiska w rządach PiS. Prof. Jan Szyszko był wybitnym specjalistą, dbającym o środowisko, za co był wściekle atakowany przez lewackich szurów i różnej maści hochsztaplerów, którzy wręcz go zasczuli. Były minister ochrony środowiska zmarł 9 października 2019 r. w wieku 75 lat.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!