Wiadomości

Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o 60 metrów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest porozumienie w sprawie pomnika katyńskiego w Jersey City. Konstrukcja zostanie przesunięta o 60 metrów, w spokojniejszy rejon. Pozostanie w prestiżowym miejscu, przy nabrzeżu rzeki Hudson – poinformowano w piatek. Szczegóły mają zostać przedstawione w najbliższych dniach.

W ostatniej fazie negocjacje prowadzili dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Eric Lubaczewski, konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz burmistrz Jersey City Steven Fulop.

Burmistrz ogłosił na początku maja, że planuje usunąć pomnik z Exchanege Place. Jako powód podał plany przebudowy placu. W wydanym później oświadczeniu podał nową lokalizację przy Montgomery Street.

Konsul Golubiewski zastrzegł w piątek, że jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach porozumienia. Mają one zostać przedstawione w najbliższych dniach. Burmistrz Fulop napisał na swoim koncie na Twitterze, że ugoda jest korzystna dla obu stron.

Wcześniej w piątek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podczas swojej najbliższej wizyty w USA zamierza ponownie złożyć kwiaty pod pomnikiem. Kancelaria Prezydenta zapewniła w oświadczeniu o wsparciu Andrzeja Dudy dla działań środowisk polonijnych i polskiej dyplomacji, zmierzających do pozytywnego rozwiązania kwestii lokalizacji pomnika. Podkreślono znaczenie dialogu w tej sprawie z władzami miasta.

Spór o pomnik trwał od końca kwietnia. Burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował wówczas o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich. Nie konsultował swoich planów z Polonią. Później zapowiedział przeniesienie monumentu w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie.

We wtorek media poinformowały, że miejscowy sąd przychylił się do jednego z wniosków złożonych przez przedstawicieli Polonii o tymczasowe zablokowanie zamiarów burmistrza Jersey City dot. przeniesienia monumentu. Ma on pozostać na swoim miejscu co najmniej do 29 maja.

Tego samego dnia Fulop zwrócił się do przedstawicieli Polonii, wyrażając gotowość do dialogu w sprawie przyszłości pomnika. Zapewnił zarazem, że niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć będzie on stał w miejscu publicznym, w godnej lokalizacji. W myśl piątkowego porozumienia będzie to miejsce oddalone od dotychczasowego o kilkadziesiąt metrów.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!