Wiadomości

Pomalowali pomnik Lenina przy granicy z Polską. Skazano 6 nastolatków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Brześciu skazał sześciu chłopaków w wieku 17-19 lat, którzy w sierpniu 2020 roku na pomniku Lenina w Domaczowie napisali antyreżimowe hasła.

Domaczów leży w rejonie brzeskim, niedaleko przejścia granicznego z Polską. Miasteczko zamieszkane jest przez prawosławnych i katolików. W 2012 roku po miejscowym pomnikiem Lenina złożono wieńce pogrzebowe – wtedy jednak nikogo nie ukarano.

Podczas sierpniowych protestów na pomniku Lenina pojawiły się antyreżimowe hasła: “Łukasz 3%”, „My 97%”, „Chcemy zmian”, “Odejdź” i “Niech żyje Białoruś”. Sprawą zajął się Główny Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) MSW. W lutym służby specjalne poinformowały, że pomnik pomalowało sześciu mieszkańcom Domaczewa w wieku 17-19 lat. Ich przyznania się do winy opublikowano na YouTube MSW.

8 kwietnia sąd w Brześciu ogłosił wyroki przeciwko nastolatkom. Uznano ich za winnych wybryku chuligańskiego (art. 339 Kodeksu Karnego).

Sędzia Siarhiej Maruczak skazał Dzianisa Charsa na miesiąc aresztu, Kiryła Biekisza i Dzianisa Cziarnyhina na dwa i pół roku prac przymusowych w warunkach aresztu domowego (tzw. chemii domowej), a Alaksandra Nikicina i Uładzisława Ciareszkę na półtora roku prac przymusowych w warunkach aresztu domowego.

Z kolei Jarasłau Burak został skazany na trzy miesiące aresztu. Nastolatek odbywa obecnie zasadniczą służbę wojskową i wyrok odbędzie w kompanii karnej w Mińsku. Kara nie zostanie mu zaliczona do okresu służby.

/belsat.eu/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!