Wiadomości

Polsko-czeskie negocjacje ws. Turowa. Premier Fiala powiedział czego chcą Czesi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Petr Fiala po posiedzeniu gabinetu w środę powiedział dziennikarzom, że sprawa kopalni “Turów” będzie wymagać dalszych negocjacji. Fiala potwierdził, że częścią rządowej umowy ma być m.in. wycofanie przez czeską stronę skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Fiala stwierdził, że był informowany o przebiegu wtorkowych rozmów minister środowiska Anny Hubaczkovej z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. „Do celu jeszcze nie dotarliśmy, to będzie wymagać dalszych kroków” – powiedział Fiala. Zapewnił, że Czechy chcą wynegocjować porozumienie międzyrządowe, a częścią umowy jest wycofanie skargi do TSUE. Jego zdaniem warunkiem jest zawarcie porozumienia „które zawiera wiele parametrów, w tym ochronę przez kilka następnych lat, rekompensaty, nadzór Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i inne rzeczy, które są absolutnie kluczowe dla Republiki Czeskiej” – powiedział Fiala.

Premier nie powiedział, czy minister środowiska informowała innych ministrów o przebiegu rokowań. Rzecznik ministra środowiska Czech Ondrzej Charvat w przekazanym agencji CTK komunikacie poinformował, że nie jest jasne, czy w środę dojdzie do rozmowy telefonicznej minister Hudeczkovej z minister Moskwą, co zapowiedziała we wtorek czeska polityk.

“Strona polska przesłała propozycje uzupełnienia lub zmiany umowy, obecnie analizujemy szczegóły i w tym duchu pani minister będzie informować minister Moskwę” – stwierdził Charvat. Szczegóły wtorkowej, 19 rundy negocjacyjnej między Polską a Czechami o porozumieniu międzyrządowym w sprawie kopalni węgla brunatnego „Turów” nie zostały ujawnione, a zdaniem czeskiej minister były rzetelne.

Czytaj też:

Komisja Europejska ukradnie Polakom należne im pieniądze?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!