Wiadomości

Polskie F-16C/D Block 52+ Jastrząb zostaną zmodernizowane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskie samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Jastrząb są przewidziane do modernizacji – dowiedziało się Defence24 od rzecznika Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztofa Płatka. Jaki może być jednak zakres tego rodzaju zabiegów i kiedy to nastąpi?

– Realizacja zadania dotyczącego przeprowadzenia modernizacji samolotów F-16 będzie skorelowana z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej niejawnymi dokumentami planistycznymi – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia. Wynika z tego, że modernizacja tych maszyn jest zawarta w obowiązującym Planie Modernizacji Technicznej, tyle że w jego niejawnej części. Z uzyskanej odpowiedzi nie wynika kiedy, w jakim zakresie ani ile Jastrzębi zostanie objętych pracami z uwagi na niejawność tej części PMT

Zakup dwóch eskadr samolotów 5. generacji F-35A nie jest jedynym elementem, który będzie stanowił w najbliższej przyszłości o możliwościach lotnictwa taktycznego polskich Sił Powietrznych. Do tej pory było wiadomo o planowanym dokupieniu pewnej liczby (1-2 eskadry?) F-16C/D, co zostało ogłoszone jeszcze pod koniec 2019 roku, przy okazji zatwierdzania Planu Modernizacji Technicznej. Od dawna komentatorzy przypominali, że nie należy zapominać także o istniejącej już flocie Jastrzębi z Krzesin i Łasku. Te obecnie najwartościowsze (i jedyne pełnowartościowe) polskie samoloty bojowe mogą służyć jeszcze przez wiele lat.

Już dzisiaj istnieją pakiety modernizacyjne, które mogłyby umożliwić przedłużenie ich resursów z 8 do 12 tys. godzin w powietrzu (taki pakiet powstał w USA w ramach programu F-16 SLEP) a przede wszystkim zwiększenie ich możliwości bojowych. Tego ostatniego dokonuje dzisiaj wiele państw na świecie decydując się na całościowy, lub częściowy pakiet F-16V, który podnosi te samoloty do standardu Block 70/72.

Więcej:

https://www.defence24.pl/niejawna-modernizacja-f-16-polskie-jastrzebie-dostana-drugie-zycie

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!