Wiadomości

Polskie MSZ zbojkotowało XXI Forum Polonijne?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 27-29 kwietnia w Toruniu odbyło się XXI Forum Polonijne. Miało ono szczególną oprawę, jako że zorganizowane zostało w stulecie odzyskania niepodległości pod hasłem „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”. Poprzedził je msza św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Formalnego otwarcia Forum dokonali o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor – założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, oraz Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Nie przybył na nie jednak nikt z MSZ.

Jak poinformowało Radio Maryja, wiceminister Papież nie tylko sam się nie zjawił się na Forum, ale dodatkowo pracownikom resortu zabronił reprezentować MSZ. Czyżby obecnemu kierownictwu resortu spraw zagranicznych nie po drodze było z Polonią i Polakami mieszkającymi poza obecnymi granicami naszego kraju? Rozmówcy Radia Maryja nie kryli rozczarowania postawą rządu.

– To przede wszystkim okazja do spotkania, to nie ulega wątpliwości. Na pewno, jak co roku, podejmiemy pewne uchwały, które zostaną skierowane do rządu jako nasze dezyderaty. Aczkolwiek, jak zauważyła delegacja z Litwy, pewne rzeczy są spychane na boczny tor, żeby nie drażnić Litwinów, a to chyba nie tędy droga. Trzeba być nieco bardziej stanowczym, bo umowa między Polską a Litwą jest podpisana – podkreślił w rozmowie z Radiem Maryja Adam Gajkowski.

– Ten temat jest podejmowany od dobrych 20 lat, bo sama umowa między Polską a Litwą obowiązuje od 1994 roku. Ten temat notorycznie jest podejmowany i notorycznie spychany na boczny tor. Na pewno znowu się nad tym pochylimy, mocniej zaakcentujemy to, żeby rząd polski wymógł na rządzie litewskim respektowanie umowy, którą podpisał – dodał.

Adam Gajkowski stwierdził, że polityka rządu odchodzi w ostatnim czasie od dialogu z Polonią.

– W ostatnich tygodniach, miesiącach, zauważamy zgrzyt w tym kole zamachowym PiS-u. Pokazuje to chociażby przykład ministra Jana Dziedziczaka, który w MSZ był odpowiedzialny za kontakt z Polonią. Został usunięty ze swojego stanowiska. Był to człowiek, który zawsze był na Forum Polonijnym. Słuchał naszych próśb, rad i się do nich ustosunkowywał. Z kolei wiceminister Papież nie zjawił się na Forum, a pracownikom resortu zabronił reprezentować MSZ. Czy taka zmiana jest dobra? Dla nas na pewno nie – podkreślił.

– Nie chcemy narzucać rządowi, jakich ma wybierać ministrów. Ale nowo wybrany minister mógł się chociaż Polonii przedstawić. Miał ku temu okazję, ale się nie pojawił. Tu nie ma poprawy, jest raczej regres – dodał.

/wk, radiomaryja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!