Wiadomości

Polskie MSZ chce sankcji dla organizatorów wyborów na Donbasie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska zaproponowała objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za organizację wyborów we wschodniej Ukrainie – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowym spotkaniu Rady ds. Zagranicznych w Brukseli.

„Polska zaproponowała wprowadzenie pewnych sankcji – takich, jakie miały miejsce, gdy chodzi o aneksję Krymu – to znaczy wpisanie na listę objętą sankcjami nazwisk osób, które brały udział w organizacji tych wyborów. I myślę, że to się spotyka z zainteresowaniem i z akceptacją państw członkowskich” – powiedział Jacek Czaputowicz dziennikarzom.

Pytany, czy aktualna jest informacja, że objętych sankcjami za organizację wyborów w nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej miałoby zostać pięć osób, szef dyplomacji powiedział, że Polska proponuje uwzględnienie na liście także dodatkowych nazwisk.

„Natomiast chodzi o to, żeby te osoby, które uczestniczyły w organizacji tych wyborów – uznanych za nielegalne – były objęte sankcjami (dotyczącymi zakazu) przyjazdu do państw UE” – zaznaczył minister.

Według relacji Czaputowicza ministrowie poruszyli też z inicjatywy Polski temat sytuacji na Morzu Azowskim, gdzie – jak mówił – „następuje zwiększenie obecności militarnej Rosji, dochodzi do zablokowania portu w Mariupolu”, co „stawia Ukrainę w trudnej sytuacji gospodarczej”, utrudniając jej możliwości eksportu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!