Gospodarka Polska Wiadomości

Polskie firmy apelują o kontynuację projektu CPK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG) zaapelowała do premiera Donalda Tuska o kontynuację realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według nich, lotnisko w Baranowie może być “wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki”. Sprawę opisał m.in. portal kresy.pl.

Polskie firmy apelują o kontynuację projektu CPK. RPPG zrzesza 19 największych polskich firm, które prowadzą działalność na zagranicznych rynkach. W jej skład wchodzą: Adamed, Canpack, Cinkciarz.pl, Columbus Energy, FAKRO, G2A PL, Green Holding, Inter Cars, Maspex, Mercator Medical, Oshee, Rohlig Suus, Selena FM, Synthos, Unimot, Wawrzaszek ISS, Wielton oraz Wiśniowski.

W liście skierowanym do rządu warszawskeigo Donalda Tuska czytamy m.in.: “Zwracamy się z wyrazem poparcia dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w sposób uwzględniający długoletnie, wielopokoleniowe potrzeby polskiej gospodarki, racjonalizm, transparentność i efektywność podejmowanych decyzji operacyjnych oraz maksymalne wsparcie polskich przedsiębiorców będących wykonawcami projektu”.

Jak wskazano “Centralny Port Komunikacyjny jako wielki punkt przesiadkowy i przeładunkowy jest projektem podnoszącym globalną konkurencyjność polskiej gospodarki, jak również przynoszącym szereg innych korzyści gospodarczych”.

W liście zaznaczono też, że CPK nie jest projektem PiS-u, a koncepcją, o której rozmawia się od długiego czasu. “Trzydzieści pięć lat po rozpoczęciu demokratycznych i wolnorynkowych przemian w naszym kraju apelujemy o przyjęcie równie długofalowego podejścia do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski” – piszą przedsiębiorcy.

W poniedziałek warszawska Gazeta Wyborcza podała, że budowa CPK w Baranowie za ponad 40 mld zł zostanie odłożona. W artykule opisano mgliste zapowiedzi rozwoju warszawskiego lotniska na Okęciu. Informacje te wywołały oburzenie w sieci, ponieważ mogą oznaczać zakończenie projektu CPK.

Warto przypomnieć, że przedstawiciel niemieckiego resortu transportu twierdził niedawno, iż CPK to wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu. “Choć w tym kraju nie kończą się sukcesem żadne większe projekty infrastrukturalne, Polska buduje nowe gigalotnisko. To wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu” – napisał Phillip Fritz.

NASZ KOMENTARZ: Klęczący na kolanach przed Niemcami rząd Donalda Tuska zrobi wszystko by zakończyć projekt CPK. Dla ludzi rozumiejących kim jest Tusk i jego ekipa, było to jasne już przed wyborami.

Polecamy również: Ukraińcy masowo składają wnioski o nadanie statusu uchodźcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!