Europa Polska Wiadomości

Polski Senat wyraził solidarność z Ukrainą w związku z rocznicą Wielkiego Głodu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Izba Senacka, w obecności ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycii, jednomyślnie podjęła uchwałę w rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Przypomniano w niej, że w efekcie kolektywizacji i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych śmierć z głodu poniosło co najmniej 6 mln ludzi. Senat solidaryzuje się z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii – informuje strona Senatu RP.

– Wierzymy, iż rozpowszechnienie wiedzy o tej wielkiej tragedii w Europie przyczyni się do lepszego zrozumienia konsekwencji, jakie niosą za sobą komunistyczna ideologia i totalitaryzm. W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu. Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii – zadeklarowali senatorzy.

Wielki Głód na Ukrainie (Hołodomor) był klęską głodu w latach 1932 – 1933 na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna), będąca częścią klęski głodu w południowej części ZSRS (m.in. na Kubaniu , Powołżu , Zachodniej Syberii i w Kazachstanie). Był efektem polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRS oraz narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi.

Czy uważacie, że to dobre posunięcie? Czekamy an wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!