Polska Wiadomości

Polski pociąg został przyozdobiony mapą II RP. Ukraińcy są oburzeni…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal kresy.pl ukraińskie portale internetowe są oburzone dekoracjami umieszczonymi na pociągu relacji Rzeszów – Przemyśl, który dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został przyozdobiony mapą II RP.

Wczoraj, w sobotę 31 sierpnia, w dniu wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, w sieciach społecznościowych oraz na kilku ukraińskich stronach internetowych wielkie oburzenie wzbudziły dekoracje umieszczone na jednym z pociągów firmy POLREGIO. Informację na ten temat podały m.in. portale: vholos.com.ua, novynarnia.com, oraz prolviv.com

Na dekoracje umieszczone na polskim pociągu uwagę ukraińskich mediów zwrócił jeden z ukraińskich użytkowników Facebooka, szczerze oburzony faktem, że Lwów i Równe zostały przedstawione jako polskie miasta. „Zaiste, budzące zaufanie wspomnienia na pociągach osobowych w Polsce. Lwów ich, Równe ich, Wilno ich” – napisał niejaki Sasza Komjachow.

Wpis ten został natychmiast podchwycony przez szereg ukraińskich portali, między innymi przez powiązany z banderowską Swobodą portal vholos.com.ua.

Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez część ukraińskich mediów. Pociąg POLREGIO nie został udekorowany w ten sposób akurat w dniu wizyty Zełeńskiego w Polsce, ale stało się to już prawie rok temu, bo w październiku 2018 r.

To nie pierwszy raz, gdy Ukraińcy głośno wyrażają swoje oburzenie z powodu polskiej pamięci o ziemiach odebranych Rzeczpospolitej na mocy traktatów jałtańskich. Do tej pory ich protesty skutkowały bardzo często ustępstwami strony polskiej. Było tak chociażby w przypadku usunięcia kresowych motywów z polskich paszportów dwa lata temu, czy w przypadku plakatów przedstawiających mapę II RP, których usunięcie (w październiku 2015 r.) na polskich urzędnikach wymusił mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Może mamy jeszcze przeprosić?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!