Polska Wiadomości

Polski “Kościół” Latającego Potwora Spaghetti chce zaskarżyć Polskę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje porta rp.pl piątek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w sprawie rejestracji Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Pastafarianie, czyli wyznawcy bóstwa złożonego z makaronu, pulpecików i oczu na czułkach, wierzą, że jest on miłym bogiem. Stworzył świat pod wpływem alkoholu i bardzo lubi piratów, z których – ich zdaniem – wyewoluowała cała ludzkość. Wyznawcy Potwora nie lękają się też śmierci, bo na najbardziej gorliwych wyznawców czeka raj ze striptizerami obu płci i wulkanem piwnym.

Zdaniem religioznawców ten zestaw wierzeń jest kpiną z religii i próbą ośmieszenia innych wyznań. Podobnie uznało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (obecnie wyznania podlegają MSWiA), które w 2013 roku odmówiło pastafarianom wpisu do rejestru Kościołów i związków wyznaniowych.

W maju 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę na decyzję ministra o umorzeniu postępowania o wpis do rejestru kościołów i związków wyznaniowych.

Sąd uznał wówczas, że ministerstwo ma prawo oceniać, czy kościół ubiegający się o wpis do rejestru rzeczywiście jest wspólnotą osób wierzących, bo z takim wpisem wiąże się szereg przywilejów, m.in. podatkowych. – Sąd uznał, że nie doszło do naruszenia ani Konstytucji, ani konwencji międzynarodowych, ani wolności sumienia i wyznania, gdyż brak rejestracji kościoła nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wyznawania religii – mówiła sędzia sprawozdawca Jolanta Dargas.

W piątek to rozstrzygnięcie podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. Na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti ukazała się informacja, iż pastafarianie zaskarżą orzeczenie NSA do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

– Raz kolejny, w Państwie Polskim, dowiedzione zostało, że prawo prawem, ale tak naprawdę liczy się opinia urzędnika, z którą się liczyć trzeba a polemizować nie ma sensu. Nie wiemy na jakich przesłankach została podjęta taka decyzja i nie mamy zamiaru tego w tym miejscu rozstrząsać. Są do tego bardziej odpowiednie miejsca. Następnym z nich będzie Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, do którego złożymy skargę na dzisiejszy wyrok NSA. Tym samym, raz jeszcze międzynarodowa instytucja będzie musiała pouczać polskich oficieli na temat poszanowania demokracji, praw obywatelskich i potrzeby przestrzegania Konstytucji [pisownia jak w oryginale] – czytamy na stronie polskich pastafarian . Jak podkreślono: “Wszak Polska przewodzi w niechlubnym rankingu przegranych spraw w tejże instytucji.”

I co Wy na to? Warto nadmienić, że tego typu anomalie swobodnie działają w Europie Zachodniej.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!