Wiadomości

Polski chargé d’affaires w Moskwie został wezwany przez rosyjskie MSZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski chargé d’affaires w Moskwie Jacek Śladewski został wezwany przez rosyjskie MSZ – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina. Wcześniej informację podały rosyjskie agencje.

Wezwanie Śladewskiego ma związek z przejęciem budynku w Warszawie, w którym mieściła się rosyjska szkoła. „Tak bezczelny, wykraczający poza cywilizowaną komunikację międzynarodową krok Warszawy nie pozostanie bez naszej ostrej reakcji, konsekwencji dla polskich władz i interesów Polski w Rosji. Muszą to zrozumieć inicjatorzy tak kontrowersyjnych i prowokacyjnych przedsięwzięć” – komentowała agencja TASS.

Rosyjska państwowa agencja RIA Novosti opublikowała nagranie we wtorek, na którym widzimy Śladewskiego wkraczającego do rosyjskiego MSZ. Jak podał Reuters wizyta polskiego Chargé d’affaires trwała 20 minut. Śladewski nie udzielił komentarza rosyjskim mediom.

Przypomnijmy, w sobotę władze Warszawy rozpoczęły przejmowanie bezprawnie zajmowanego przez Rosjan budynku, w którym mieści się rosyjska szkoła średnia. Jako pierwszy poinformował o tym portal tvp.info. Przejęcie budynku odbywa się na wniosek miasta złożony w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew napisał w sobotę, że Polska „nie powinna istnieć”.

„Nie widzę żadnego sensu w utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych z Polską. To państwo dla nas nie powinno istnieć, dopóki są tam absolutni rusofobowie u władzy, a polscy najemnicy znajdują się na Ukrainie. Ci ostatni muszą być bezlitośnie eksterminowani jak śmierdzące szczury” – napisał były prezydent Rosji na Twitterze.

Budynek przy ulicy Kieleckiej 45 w Warszawie był bezprawnie zajmowany przez ambasadę Rosji. Znajdowała się tam rosyjska szkoła średnia, w której uczą się dzieci dyplomatów oraz wojskowych. Budynek został znacjonalizowany i przekazany stronie radzieckiej w 1945 roku. Osiem lat później otwarto tam Szkołę Średnią Ogólnokształcącą przy Ambasadzie ZSRR. Szkoła prawdopodobnie została tymczasowo zamknięta po inwazji Rosji na Ukrainę. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Federacji Rosyjskiej wydanie nieruchomości.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!