Wiadomości

Polska zgodziła się być gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska jest bratnim państwem dla Ukrainy, więc zgodziliśmy się, żeby Ukraińcy mogli nas zaproponować jako jeden z gwarantów bezpieczeństwa – powiedział Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Kancelarii Prezydenta.

Władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. W środę na antenie TVP sprawę skomentował Jakub Kumoch.

– Ukraina wyobraża sobie pewną konfigurację, po tym, jak Rosja zgodzi się na wycofanie wojsk i będzie chciała w jakikolwiek cywilizowany sposób z nią współistnieć. Ukraińcy na pewno będą naciskani na to, żeby zrezygnować z członkostwa w NATO. W zamian za to, prezydent Zełenski i rząd ukraiński chcieliby mieć kilka/kilkanaście krajów-gwarantów, czyli państw, które wezmą na siebie odpowiedzialność za to, że granice Ukrainy będą szanowane – mówił.

Jednym z gwarantów Ukrainy miałoby być państwo polskie. – Polska jest odpowiedzialnym krajem, bratnim państwem dla Ukrainy, więc zgodziliśmy się, żeby Ukraińcy mogli nas zaproponować jako jeden z gwarantów bezpieczeństwa – oznajmił Kumoch.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Kancelarii Prezydenta zastrzegł, iż w skład grupy wchodziliby też inni sojusznicy z Paktu Północnoatlantyckiego: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Wielka Brytania, Republika Federacja Niemiec czy Turcja. – W razie czego, Polska nie broniłaby Ukrainy samotnie – powiedział Jakub Kumoch.

Czytaj też:

Delegacja ukraińska opowiedziała o szczegółach oczekiwanego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!