Wiadomości

Delegacja ukraińska opowiedziała o szczegółach oczekiwanego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina chce gwarancji bezpieczeństwa od państw sygnatariuszy, które będą surowsze niż Artykuł 5 NATO – powiedział szef delegacji ukraińskiej Dawid Arachamija na briefingu po dzisiejszych rozmowach z przedstawicielami Rosji.

„Kwestia bezpieczeństwa w Europie przeszła długą drogę, ona nie działa. Jest oficjalna ropozycja. Muszę od razu powiedzieć, że niczego nie podpisaliśmy, po prostu przekazujemy Rosji nasze stanowisko jako negocjatorów. O nowym systemie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Nalegamy, aby była to umowa podpisana przez wszystkich gwarantów bezpieczeństwa, która będzie ratyfikowana, aby nie powtórzyć błędu popełnionego w memorandum budapeszteńskim, że okazało się to tylko kartką papieru. Chcemy, aby był to działający mechanizm międzynarodowy z konkretnymi gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy, gdzie państwa-gwaranci będą analogicznie do artykułu 5 NATO, ale nawet bardziej rygorystyczne, ponieważ istnieje mechanizm motywacyjny. Mówimy, że konsultacje powinny się odbyć w ciągu trzech dni, może to być agresja, wojna hybrydowa, wojna zamaskowana w dowolnym formacie. Potem kraje gwaranci muszą zapewnić nam pomoc wojskową, siły zbrojne, uzbrojenie, zamknięte niebo – wszystko to, czego teraz tak bardzo potrzebujemy i nie możemy dostać” – mówił Dawid Arachamija.

“To jest nasza propozycja. Kogo widzimy wśród gwarantów – Radę Bezpieczeństwa ONZ (Wielka Brytania, Chiny, Rosja, USA, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael). Proponujemy swobodne przystąpienie do umowy gwarancyjnej: jeśli inne kraje będą chciały dołączyć, damy im takie prawo. Oczywiście mamy nierozwiązane problemy z ORDŁO i Krymem, więc poręczyciele tymczasowo nie będą działać na tych terenach. Niektóre kraje już wstępnie potwierdziły, ale czekamy na oficjalne ogłoszenia. To jest system, na którym chcemy budować nową przyszłość dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Poręczyciele ci powinni również pomóc Ukrainie w przystąpieniu do UE” – dodał szef delegacji ukraińskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!