Wiadomości

Polska zawetowała raport Rady UE z powodu zapisu o osobach LGBTI

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydował o zawetowaniu konkluzji Rady Unii Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych Wspólnoty w 2017 roku. Weto oznacza, że dokument nie zostanie przyjęty, bo w tej sprawie wymagana jest jednomyślność – informuje RMF.

Polska nie chciała się zgodzić na tekst w którym była mowa o potrzebie ochrony osób o odmiennej orientacji seksualnej, imigrantów i kobiet. Jeden z dyplomatów powiedział RMF FM, że Warszawa chciała, aby wykreślono zapis o osobach LGTBI.

– Polska nie chciała proponowanych sformułowań dotyczących osób LGTBI – powiedział dziennikarce RMF FM unijny dyplomata.

Następnie Polska proponowała zapis w którym uwzględnia się także potrzebę ochrony chrześcijan i Żydów.

– Mordy na Chrześcijanach i Żydach nie znajdują wystarczającego potępienia w ważnych międzynarodowych dokumentach – czytamy w komunikacie MS.

– Polska wniosła, by na równi z przestrzeganiem praw osób o odmiennej orientacji seksualnej, dzieci imigrantów czy kobiet uwzględnić potrzebę ochrony Chrześcijan i Żydów – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zdaniem dyplomaty dużego kraju UE, Polska nie chciała jednak zaakceptować żadnych przedstawianych przez austriacką prezydencję kompromisów. Przewodnicząca w UE Austria opublikuje więc wnioski końcowe z posiedzenia ministrów ds. sprawiedliwość UE, które będą miały poparcie 27 krajów. Wspólnych wniosków nie można było przyjąć z powodu polskiego weta.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!