Wiadomości

Polska z satelity: powstała mapa pokrycia terenu Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Powstała mapa pokrycia terenu Polski. Opracowana jest na podstawie zdjęć z satelity Sentinel-2 zarejestrowanych w 2020 r. Rozdzielczość przestrzenna mapy to 10 m. Przygotowano ją automatycznie z wykorzystaniem uczenia maszynowego – informuje Polska Agencja Kosmiczna.

Przetworzenie bazuje na serii zdjęć zarejestrowanych w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2020 r., kiedy występowało zachmurzenie mniejsze niż 20 proc. Mapa dostępna jest w serwisie Geoportal – informuje Polska Agencja Kosmiczna w przesłanym PAP w czwartek komunikacie. Mapa powstała na zlecenie POLSA.

Dzięki mapie możliwa będzie aktualizacja istniejących baz danych oraz obserwacja zmian zachodzących w terenie, w tym monitorowanie miast, infrastruktury drogowej, powierzchni obszarów leśnych, zbiorników wodnych, itp.

Prezentowana mapa pokrycia całej Polski powstała przez połączenie 49 scen oraz „przycięcie” ich wzdłuż granic kraju. Każdą scenę opracowano na podstawie co najmniej 10 zdjęć.

Mapa pokrycia terenu dostępna jest jako osobna warstwa na mapie Polski w portalu Geoportal – jako “Klasyfikacja pokrycia terenu 2020”. Nowa warstwa jest domyślnie wyłączona, aby ją włączyć należy w drzewku warstw rozwinąć grupę “Dane innych instytucji”, a następnie podgrupę “Polska Agencja Kosmiczna”.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!