Wiadomości

Polska wyśle żołnierzy na Wzgórza Golan? Po co?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska zgłosiła chęć wysłania wojska na misję ONZ przy granicy izraelsko-syryjskiej. Jeśli organizacja zaaprobuje propozycję, plutony biało-czerwonych mogą tam być już w marcu 2019 r. – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Kontyngent ma liczyć ok. 150 żołnierzy, w jego skład może wchodzić m.in. 15 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz dwa samobieżne moździerze Rak. Najpewniej będzie to kompania manewrowa i pluton inżynieryjny. Z Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiednie dokumenty zostały wysłane do stałego przedstawiciela RP przy ONZ i Polska została zgłoszona do tzw. systemu generacji sił Organizacji Narodów Zjednoczonych na potrzeby misji UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force). W jej ramach patrolowane są Wzgórza Golan na granicy Izraela i Syrii. Być może kwestię naszego udziału poruszy prezydent Andrzej Duda, który we wtorek ma brać udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Stanach Zjednoczonych.

Polski kontyngent ma być gotowy do certyfikacji w lutym przyszłego roku. Na Wzgórza Golan byłby gotowy ruszyć w marcu. Przygotowania trwają już jednak znacznie dłużej. O tym, że Polska chce wrócić do udziału w misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych, oficjalnie prezydent mówił na odprawie kierownictwa Ministerstwa Obrony i dowództwa Sił Zbrojnych w marcu tego roku. Pałac Prezydencki zabiegał, by wydarzyło się to jak najszybciej. Pierwsze rozmowy z ONZ rozpoczęły się jeszcze w 2016 r. Z tym że przedstawiciele organizacji bardziej widzieli naszych żołnierzy na misjach w Mali czy Republice Środkowoafrykańskiej. My z kolei naciskaliśmy na to, by wziąć udział w misji w Libanie. Ale tam ONZ ma wystarczającą liczbę żołnierzy i w tym momencie nie wydaje się, by któreś z państw biorących udział w tamtej misji miało wycofać swój kontyngent.

Więcej:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/581730,polacy-wzgorza-golan-syria-izrael.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!