Polska Wiadomości

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska została wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Głosowanie odbyło się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Polska była jedynym kandydatem. Wybór zwieńczył sukcesem trwającą ponad rok kampanię dyplomatyczną prowadzoną przez polskich polityków. Kandydaturę naszego kraju poparło 190 państw.

– Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Jak dodał, „rezultat głosowania przerósł nasze najśmielsze oczekiwania”.

Obecność w Radzie Bezpieczeństwa jego zdaniem umożliwi polityczny wpływ Polski na rozwiązywanie wielu konfliktów. Może się też przyczynić do rozszerzenia współpracy gospodarczej. Kiedy po roku dwutysięcznym Polska zaistniała na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku czy w Afganistanie, została dostrzeżona przez wiele państw tego regionu.

„Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ” – napisała premier Beata Szydło na Twitterze po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem – podkreśliła szefowa rządu.

– To dzień niezwykłej dla mnie satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię na rzecz niestałego członkostwa w RB ONZ; Polska na 100-lecie odzyskania niepodległości będzie członkiem Rady – powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!