Europa Polska Świat Wiadomości

Polska razem z USA i innymi państwami wezwała Rosję do wycofania się z Gruzji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Stany Zjednoczone, Polska i cztery inne kraje europejskie odnotowały 11. rocznicę wojny między Rosją a Gruzją, apelując do Moskwy o wdrożenie porozumień osiągniętych w 2008 r. i wycofanie jej sił zbrojnych na stanowiska zajmowane przed rozpoczęciem działań wojennych. – informuje portal Baltic Times.

W czwartek po zakończonych konsultacjach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasadorowie Belgii, Estonii, Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wydali oświadczenie popierające niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.

Sześć krajów stwierdziło, że są „skrajnie zaniepokojone” pogłębiającymi się związkami militarnymi Rosji z Osetią Południową i Abchazją, a także „intensyfikacją tak zwanego procesu granicznego”, co według nich przedłuża konflikt i destabilizuje Gruzję i cały region. Ambasadorowie wezwali Rosję do wdrożenia porozumień z 12. sierpnia i 8. września 2008 roku, które obejmują „zobowiązanie do zapewnienia wycofania sił zbrojnych na stanowiska zajmowane przed rozpoczęciem działań wojennych oraz do ustanowienia międzynarodowego mechanizmu bezpieczeństwa”.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski nazwał stanowisko sześciu krajów „nie bardzo pomocnym” dla złagodzenia napięć pomiędzy Gruzją a „dwoma niepodległymi państwami”, jak nazwał Osetię Południową i Abchazję. Wojnę z 2008 roku określił mianem „tragicznego wydarzenia”, które Rosja traktuje jako „część historii”. Według niego Gruzja zapłaciła „wysoką cenę za tragiczny błąd” popełniony przez ówczesnego jej prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Gruzja podjęła nieudaną próbę odzyskania kontroli nad oderwaną od niej Południową Osetią rozpoczynając 7. sierpnia 2008 roku przegraną wojnę z Rosją. W odpowiedzi Rosja uznała niepodległość Osetii Południowej, a także innej oderwanej oderwanej od Gruzji prowincji – Abchazji i założyła tam bazy wojskowe.

Co o tym sądzicie?

Źródło: kresy.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!