Wiadomości

Polska wprowadzi sankcje wobec kilkuset osób jako odpowiedź na skazanie Andrzej Poczobuta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta. Polska w odpowiedzi zapowiada wpisanie na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki

Sąd Najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił apelację działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. O odrzuceniu apelacji powiadomiły w komunikacie służby prasowe Sądu Najwyższego. “Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona” – powiadomiono w komunikacie sądu. Tym samym, jak wskazano, wyrok uprawomocnił się.

Poczobut nie został przywieziony na rozprawę apelacyjną do Sądu Najwyższego, co umożliwiają białoruskie przepisy i co jest często praktykowane. Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, a na salę rozpraw mogą wejść tylko bezpośredni uczestnicy procesu, czyli m.in. adwokat i prokurator.

“W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi” – poinformował na twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!