Wiadomości

Barykady na ulicach Kosowa. Serbska armia w najwyższej gotowości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić postawił serbską armię w stan najwyższej gotowości i nakazał jej pilnie zbliżyć się do granicy z Kosowem – donosi agencja Reutera. Powodem decyzji głowy państwa ma być przemoc, jaką kosowska policja stosuje wobec Serbów zamieszkujących to państwo.

W kwietniu w Kosowie odbyły się wybory samorządowe, które zostały zbojkotowane przez Serbów zamieszkujących w większości północne tereny państwa. Belgrad nie uznał wyników, a Serbowie nie chcą podporządkować się nowej władzy.

Portal “Novosti” przekazał, że około godz. 11 w trzech kosowskich gminach z serbską większością – Zubin Potok, Zvecan i Leposavić – zawyły syreny alarmowe, jakie miały ostrzec przed zmierzającymi siłami specjalnymi rządu premiera Albina Kurtiego i wezwać Serbów do obrony urzędów. Na ulicach powstały barykady.

Ten sam portal przekazał, że kosowska policja otoczyła budynki administracyjne. Według “Novosti” służby wystrzeliły gaz łzawiący i granaty ogłuszające w kierunku Serbów, a kilku z nich miało zostać rannych.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!