Wiadomości

Polska otwiera się szerzej na imigrantów ze Wschodu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl, w środę Sejm przyjął w głosowaniu nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która zmienia m.in. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co ważne, wprowadzono zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Mają ułatwić zatrudnianie w Polsce migrantów zarobkowych ze wschodu, w tym z Ukrainy i Białorusi.

Nowelizacja umożliwia Ukraińcom czy Białorusinom pracę w Polsce na podstawie zwykłych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przez okres do 24 miesięcy. Wcześniej było to sześć miesięcy. Ponadto, zniesiony zostanie tzw. 12-miesięczny „okres rozliczeniowy”. To oznacza, że obcokrajowca będzie można zatrudnić bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. Pracodawca będzie miał też więcej czasu, do 7 dni, na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca.

W ramach nowelizacji wprowadzono też uzależnienie wpisu oświadczenia do ewidencji od zapewnienia przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia. W założeniu, ma to „zapewnić większą ochronę polskiego rynku pracy”. Według oficjalnego komunikatu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wprowadzone zmiany dotyczą obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!