Polska Wiadomości

Polska otrzyma 0,5% unijnych środków na produkcję amunicji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu koncernom zbrojeniowym 500 mln euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Polski przemysł otrzyma jedynie pół procenta tej kwoty. Tymczasem niemieckie firmy  i ich filie np. na Węgrzech otrzymają łącznie 160 mln euro.

Polska otrzyma 0,5% unijnych środków na produkcję amunicji. Chodzi o dostarczenie większej liczby pocisków Ukrainie i uzupełnienie zapasów państw Unii Europejskiej. Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu na ten cel 500 mln euro. Polskiej zbrojeniówce przypadły 2 mln euro, a niemieckiej – ponad 160 mln.

“Akt o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP) wchodzi w życie! Inwestujemy 500 mln euro w 31 projektów (z dziedziny) przemysłu zbrojeniowego, aby zwiększyć produkcję amunicji. Po raz pierwszy wykorzystujemy budżet UE do wspierania zdolności produkcyjnych (tego) przemysłu. Sygnał, który wysyłamy, jest jasny: Europa jest gotowa produkować więcej, szybciej i razem” – oświadczył w piątek Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Polskiej zbrojeniówce przypadły 2,1 mln euro z tej kwoty. Otrzyma go spółka PGZ Dezamet.

Europoseł PiS Bogdan Rzońca podał, że niemiecki przemysł zbrojeniowy mógłby otrzymać 121 mln euro. Dodatkowo niemiecki koncern Rheinmetall na Węgrzech – 22 mln euro oraz kolejne 25 mln euro filia Rheinmetall w Hiszpanii.

Do sprawy odniósł się też były rzecznik Agencji uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek: “Jeśli to są kwoty na zwiększanie mocy produkcyjnych, a nie na realizację zamówień (tu można by jeszcze jakoś wyjaśnić dysproporcje, ale nie aż takie – te promile dla polskich podmiotów są po prostu śmieszne) to mamy do czynienia z prawdziwą dbałością Komisji Europejskiej o “najbardziej potrzebujące” i “najwłaściwsze” firmy zajmujące się produkcją środków bojowych w Europie” – napisał na platformie X.

Sprawa wywołała reperkusje w Polsce i nową odsłonę wojenki partii-bliźniaczek: PiS i PO. Poszczególni politycy zaczeli się atkować nawzajem, oskarżając o nieudolność.
NASZ KOMENTARZ: Dla zdziwionych wynikami “naboru” Komisji Europejskiej przypominamy, że cała Unia Europejska powstała po to, by realizować niemiecką politykę imperialną. Dla ludzi zdrowych na umyśle jest jasne od bardzo dawna.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!