Wiadomości

Polska odstąpi od międzynarodowego porozumienia o migracji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Będę rekomendował premierowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact (GCM)” – napisał szef MSWiA Joachim Brudziński, który wziął udział w drugiej sesji szczytu G6 w Lyonie. Porozumienie GCM dotyczy migracji.

We wtorek w Lyonie odbywa się szczyt G6, w którym bierze udział Joachim Brudziński i jego odpowiednicy z innych krajów. Spotkanie poświęcone jest m.in. problemom migracyjnym i zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego.

Jak poinformowało ministerstwo na Twitterze, podczas pierwszej sesji szczytu G6 „rozmawiano o zarządzaniu nielegalną migracją”. „Minister Brudziński podkreślił, że dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. Dlatego rząd premiera Morawieckiego kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku”.

Brudziński, cytowany na Twitterze, mówił podczas spotkania, że będzie „rekomendował premierowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact (GCM)”. Podpisanie dokumentu miałoby nastąpić w grudniu w Marrakeszu. Minister wyraził również opinię, że „projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji”.

„Porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi” – podkreślił cytowany na Twitterze minister.

Podczas szczytu G6 szef MSWiA spotkał się z ministrem spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvinim.

Jak podaje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, GCM to globalne porozumienie na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji. Przygotowano je na forum ONZ.

Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

We wrześniu 2016 r. 193 kraje przyjęły w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Deklarację nowojorską w sprawie uchodźców i migrantów, wzywającą do całościowego uregulowania międzynarodowych przepływów osób. Wkrótce ruszyły też dwa oddzielne procesy negocjacji: Globalnego porozumienia ds. uchodźców oraz Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji – czytamy na stronie PISM.

Jak przekazano, proces konsultacji GCM, wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), trwał do listopada 2017 r. i doprowadził do publikacji wstępnej propozycji (zero draft) w lutym 2018 r. Tym samym rozpoczął się etap formalnych negocjacji międzyrządowych koordynowanych przez Szwajcarię i Meksyk. Obejmował on sześć rund i miał umożliwić podpisanie porozumienia na specjalnej konferencji ONZ w grudniu br. w Maroku.

/PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!