Europa Polska Wiadomości

Polska ma największy deficyt wody w całej Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portasl rmf24.pl w przyszłym tygodniu rozpoczną się ogólnopolskie konsultacje, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak przeciwdziałać suszy. Z najnowszych informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wynika, że Polska jest obecnie wśród krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej. Stan suszy rolniczej wystąpił w czasie tych wakacji na terenie czternastu województw. Większość rzek ma bardzo niski poziom.

Uczestnicy konsultacji odpowiedzą między innymi na pytania o to, co ich zdaniem powinno się wydarzyć, aby ułatwić rolnikom zmianę upraw, na bardziej odporne na suszę i gdzie powinny powstać zbiorniki retencyjne, w których można gromadzić zapas wody. Powinniśmy przede wszystkim nauczyć się budowania systemy mądrego gospodarowania wodą od samego początku. Jeżeli jest sytuacja na polu, która zmierza ku zmniejszeniu wilgoci w glebie, powinniśmy zatrzymywać tę wilgoć, póki jest to możliwe – w ten sposób hydrolog Małgorzata Stolarska odpowiada na pytanie reportera RMF FM o to, co mogłoby przynajmniej zmniejszyć problem obecnej suszy. Sytuacja na Wiśle jest nieciekawa, susza hydrologiczna objęła też Odrę i jej dorzecza – dodaje hydrolog.

Największy deficyt wody – według danych resortu – jest obecnie w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim.

Głównymi organizatorami konsultacji są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Przedsiębiorstwo Państwowe “Wody Polskie”. Na stronie internetowej Przedsiębiorstwa można zapisać się też do udziału w konsultacjach. Zaproszeni są wszyscy chętni, nie tylko rolnicy – zapewnia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem Przemysław Gaca, prezes Przedsiębiorstwa “Wody Polskie”.

Mimo trudnej sytuacji hydrologicznej, nie będzie podwyżek cen wody – zapewnia w rozmowie z RMF FM minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Zapewniam o tym wszystkich działkowców, ale bardzo prosimy o racjonalne wykorzystanie tej wody, przede wszystkim w zakresie działań gardeningowych – podkreśla.

“Sprawa jest poważna, bo Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju, w okresie suszy, przypada zaledwie 1000 m3 wody na cały rok. To nawet 4 razy mniej niż w innych krajach UE! Sytuację dodatkowo pogarszają zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy w ostatnich latach. Naprzemiennie występujące nawalne deszcze oraz okresy suszy stanowią zagrożenie dla ludzi, gospodarki i środowiska. Są wyzwaniem dla współczesnej gospodarki wodnej” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki Morskiej.

Konsultacje mają zakończyć się do lutego 2020 roku. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował w poniedziałek, że rząd w niedługim czasie ma przyjąć program zwiększenia retencji w Polsce. Ma kosztować 14 miliardów złotych i realizowany będzie w ciągu siedmiu lat. Program przewiduje przeprowadzenie 94 inwestycji, m.in. budowę małych i dużych zbiorników retencyjnych. Połączone to będzie między innymi z naturalną i rolniczą retencją, a także z rozwojem żeglugi śródlądowej.

Co wy na to?

Autor:
Opracowanie:

Źródło: rmf24.pl

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-ma-najwiekszy-deficyt-wody-w-ue-ruszaja-konsultacje-w,nId,3134181#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!