Wiadomości

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Nie ujawnił jego treści.

– Podpisaliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim dokument dotyczący wsparcia dla Ukrainy w sferze bezpieczeństwa i obrony – powiedział Szmyhal podczas konferencji prasowej.

– To jest dokument o wielkim dla nas znaczeniu, jeden z bardzo ważnych kroków w obszarze przekazania specjalnych technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony – podkreślił, dodając, że nie może ujawnić jego treści.

Zwrócił uwagę, że od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji Polska jest “nadzwyczajnie aktywna i w ogromnym stopniu wspiera Ukrainę”. Dodał, że Warszawa przekazała Kijowowi pomoc w obszarze obrony o wartości 2 mld dolarów.

Szmyhal uczestniczył w czwartek w międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy. Jej głównym celem było zebranie funduszy dla ogarniętego wojną wschodniego sąsiada Polski. Konferencja odbyła się na Stadionie Narodowym z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Szwecji Magdaleny Andersson. Partnerami wydarzenia byli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ponadto w konferencji uczestniczyli szefowie państw i rządów, przedstawiciele światowego biznesu i instytucji finansowych, a także reprezentanci międzynarodowych instytucji humanitarnych. Łącznie udało się zebrać ponad 6,3 mld euro, które zostaną przeznaczone na dalszą pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Była to już druga konferencja darczyńców, która odbyła się w Polsce. Wcześniej, 9 kwietnia, udało się zebrać 10 mld euro na pomoc dla ukraińskich uchodźców.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!