Europa Polska Wiadomości

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce wprowadzić obowiązkową rejestrację wszystkich dronów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu money.pl każdy, nawet amatorski i zabawkowy dron trafi do rejestru prowadzonego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Urząd Lotnictwa Cywilnego chce mieć nad nimi kontrolę jak nad samolotami. Drony będą wyposażone w nadajniki identyfikujące ich właściciela i operatora.

– Musimy zagwarantować, że mamy technologię, która da gwarancję, że potrafimy rozpoznawać drony i identyfikować ich właścicieli – mówi radiu RMF FM Piotr Samson, prezes ULC.

– Nowe przepisy będą na każdego producenta nakładać obowiązek, aby zaszyć w nim mikroprocesor, który będzie wysyłać sygnał z informacją, co to za dron i do kogo należy – wyjaśnia.

. Bruksela chce nakłonić producenci dronów do wprowadzenia technologii pozwalających namierzać drony.

Nad odpowiednim systemem informatycznym do stworzenia polskiej bazy dronów, pracuje już Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Baza najwcześniej zacznie działać w przyszłym roku.

Rząd wprowadził właśnie ułatwienia w korzystaniu z dronów. Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące “bezzałogowych statków powietrznych” wprowadziło między innymi możliwość wykonywania lotów dronami poza zasięgiem wzroku operatora w niewydzielonych strefach.

– Znoszenie barier prawnych, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa i porządku na niebie, to kolejny krok w kierunku integracji lotnictwa bezzałogowego z załogowym – powiedział Janusz Janiszewski, p.o. prezes PAŻP.

Teraz świadectwo operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO) będą mogli zdobyć nawet nieletni po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Świadectw UAVO wydano w Polsce już ponad 10 tysięcy.

Czy to już zamach na naszą wolność?

Źródło: money,pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!